ترموچوب

@title
ترموچوب

چوب در نما
ترموچوب جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضایی باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد. از ویژگی چوب ترمو می توان به خلاص و طبیعی بودن. ثبات ابعاد. سبکی و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. چوب ترمو در فضای باز محیط های مرطوب مانند کنار استخر نمای چوبی ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز استفاده می شود.
فرآیند ترموکردن چوب شیوه های گوناگونی دارد که در آنها از روغن بخار آب و غیره استفاده می شود که در تمامی این فرآیند ها سه مرحله خشک کردن حرارت دهی و خنک سازی انجام می گیرد. برند های عرضه کننده چوب فضای باز عمدتا فنلاندی هستند.
عمدتا چوب ترمو به دو دسته زیر تقسیم می شود:
Softwood: چوب نرم که عمدتا مربوط به درختان سوزنی برگ نظیر کاج است.
Hardwood: چوب سخت که عمدتا مربوط به درختان پهن برگ نظیر زبان گنجشک است.
در کشور ما گونه چوب نرم عمدتا کاج یا همان pine و چوب سخت ASH یا همان زبان گنجشک است. ازچوب ترمو PINE عمدتا در نماهای ساختمان و دیوارهای عمودی و از ترموود ASH در کف و مناطقی که به مقاومت بیشتری احتیاج دارند استفاده می شود .
روش های نصب چوب ترمو
نصب چوب ترمو در نما به سه صورت انجام می شود:
1- نصب با کلیپس
در این روش پس از آماده سازی زیرسازی آهنی و زیرکار چوب چوب های ترمو ابتدا شیار خورده می شود. سپس کلیپس های پلی اتیلن در داخل شیار چوب قرار گرفته و قطعات چوب ترمو بر روی زیرکار چوب نصب می گردد.
2- نصب به روش پیچ از رو
در این روش ابتدا با استفاده از پروفیل های آهنی شبکه فلزی زیرسازی ایجاد و سپس زیرکار چوب به وسیله پروفیل های چوب اشباع شده جهت نصب آماده می شود. در مرحله آخر نیز پروفیل های چوب ترمو توسط پیچ های ضذ زنگ و هم رنگ چوب بر روی زیرکار چوب نصب می گردد.
3- نصب به روش فاق و زبانه
در این روش چوب های ترمو با دتایل خاص شیار خورده و در زمان نصب به صورت فاق و زبانه داخل هم قرار می گیرند و از داخل شیارهای بین چوب ها توسط پیچ بر روی چوب زیرکار نصب می گردد.