شیشه سکوریت

@title
شیشه سکوریت

سکوریت نوعی از شیشه های نسل جدید هستند که برای نصب در پنجره های دو جداره ساخته می شوند. این شیشه ها بسیار مقاوم هستند و دارای ابعادی بزرگ هستند .
برای ساخت این شیشه ها ابتدا شیشه های را برش داده و به شکل افقی وارد کوره می کنند. دما را تا حدود ۶۵۰ درجه سلسیوس بسیار بالا برده و ناگهان دما را با قرار دادن شیشه در هوای پرفشار پایین می آورند و سرد می کنند و در واقع به آن شوک حرارتی وارد می کنند .
این سرد کردن ناگهانی فشاری بالا را به شیشه وارد می کند و موجب ایجاد ترک هایی ریز در شیشه هایی دو جداره می شود. شیشه های سکوریت دارای استحکام حرارتی و مکانیکی بالایی هستند و در برابر ضربه نسبت به شیشه های معمولی ۵ برابر مقاوم تر هستند .
این سرد کردن ناگهانی موجب ایجاد ترک هایی ریز در شیشه هابی دو جداره می شود. این شیشه ها در صورت شکستن بسیار ریز می شوند که غیر برنده بوده و موجب می شود خطر کمتری داشته باشند .
شیشه های سکوریت در ابعاد بزرگی ساخته می شوند و برای نصب در نمای خارجی ساختمان ها و فضاهای داخلی خانه ها مناسب هستند. شیشه های سکوریت یا به صورت تک جداره و یا به صورت جدار خارجی شیشه های دوجداره و لمینت در پنجره ها و مکان های مختلف نصب می شوند .
کاربرد های شیشه های سکوریت
شیشه های سکوریت برای نصب در نمای بیرونی ساختمان ها و فضاهای داخلی منازل و ادارات بسیار مناسب می باشند و به دلیل دارا بودن مقاومت بالا برای نصب به عنوان درب نیز مورد استفاده قرار می گیرند .
شیشه های سکوریت به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربات مکانیکی برای نصب در شیشه های جانبی و عقب خودروها بسیار مناسب هستند. اما برای شیشه های جلو از شیشه های لمینت اسفاده می شود و به همین دلیلی شیشه های جلو جدا نمی شوند .
در مقایسه با شیشه خام با ضخامت یکسان، شیشه سکوریت در مقابل شکستگی مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد. بطوریکه مقاومت دربرابر ضربه و استحکام خمشی این شیشه ها بیش از 5 برابر استحکام شیشه های خام (ساده) می باشد .