کرتین وال

@title
کرتین وال

معرفی سیستم کرتین وال
کرتین وال نوعی پوشش خارجی بنا است که غیر سازه ای بوده و صرفا برای جلوگیری از نفوذ آب و هوای خارج به داخل و عدم تبادل حرارتی و داخل و خارج ساختمان طراحی واجرا می گردد. به این معنی که هیچگونه بار مرده ای به استثنای وزن خود را تحمل نمی نماید و نیروهای افقی ناشی از باد که بر بدنه آن وارد می آید را از طریق اتصالات موجود در طبقات و ستون های ساختمان به سازه اصلی انتقال می دهد.
به همین خاطر امکان طراحی و اجرای آن با استفاده از مواد بسیار سبک وجود داشته که این امر علاوه بر کاهش چشم گیر هزینه های ساخت و ساز خصوصا سازه اصلی در سبک سازی ساختمان و در نتیجه استقامت بیشتر بنا در مقابل زلزله نیز نقش بسزایی را ایفا می نماید.
نمای ساختمان علاوه بر ساختار هر بنا به زیبایی ظاهری شهر کمک شایانی نموده و بر این اساس آزاذی عمل در انتخاب انواع سیستم های سیلسکونی یونیتایز و ... را متناسب با نیازها و خواسته های طراحان و مهندسین صنعت ساختمان فراهم می نماید.
سیستم های معمولی کرتین وال از دو بخش اصلی تشکیل می گردند که عبارت است از سازه نگه دارنده و مصالح پرکننده. اگر چه سازه اصلی اولین کرتیم وال های ساخته شده فولادین بوده ولی امروز عموما این نوع نما با استفاده از پروفیل های اکسترود شده آلومینیومی طراحی می گردد.
تفاوت عمده نمای کرتین وال با روش های سنتی نما سازی در این است که کرتین وال بر اساس خواسته طراحان و با توجه به مقتضیات بنا و عواملی چون: انقباض و انبساط حرارتی لرزش ها و تحرکات ساختمان بر اثر نیروهای ناشی از باد و زلزله آب بندب هوابندی موثر ایزولاسیون حرارتی جهت کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش عایق بندی صوتی و چگونگی نورپردازی در ساختمان طراحی و اجرا می گردد و مناسب ترین روش نماسازی در ساختمان های با طبقات متعدد میباشد.
کرتین وال یونیتایز
در این روش که مدولار نیز نامیده می شود تقریبا تمامی مراحل ساخت در کارخانه سازنده انجام می پذیرد.بدین معنی که بر اساس طراحی دقیق انجام شده. نمای ساختمان به قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل جابجایی باشد تقسیم بندی میگردد و کلیه اجزای آن شامل پروفیل گسکت اتصالات و یراق آلات در کارخانه مونتاژ و نهایتا شیشه و سایر مصالح پرکننده در آن نصب و یونیت ها کامل شده به محل پروژه حمل می گردند.
سپس هر یک از یونیت ها در محل مشخص خود با روش هنگینگ به اتصالات تعبیه شده بر روی بدنه ساختمان در کنار یکدیگر نصب می گردند.مزایای استفاده از سیستم یونیتایز عبارت از افزایش سرعت کاهش هزینه های نصب در محل کارگاه ساختمانی امکان کنترل کیفیت مستمر و موثر در تمامی مراحل ساخت در فضای بسته کارخانه تولید کننده می باشد.
کرتین وال استیک
بخش اعظم کرتین وال های اجرا شده با این روش طراحی و نصب گردیده اند.در این روش اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل های عمودی و افقی بصورت مجزا بر روی بدنه ساختمان نصب گردیده و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده داخل آن قرار می گیرند.بخش عمده مراحل ساخت و نصب در محل کارگاه ساختمانی انجام میشود ولی برش ماشینکاری نصب اتصالات و اماده سازی پروفیل ها میتواند در کارگاه با کارخانه تولیدی انجام پذیرد.
نمای کرتین وال استیک را می توان از لحاظ دیتایل ظاهری و قرارگیری فریم روی شیشه به 3 دسته طبقه بندی کرد.
1-سیستم یوچنل 2-سیستم کاست دار 3-سیستم درپوش دار
سیستم یوچنل
این سیستم عموما به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرفه شناخته شده است. سیستم های فریم لس یوچنل با روش خاص مونتاژ مدول ها و منظری کاملا شیشه ای زیبایی خاص به بنا می بخشد. این سیستم ضمن مونتاژ سریع در سایه پروفیل هایی با عمق های متفاوت قابلیت اجرا در دهانه های عریض را دارا میباشد. اتصالات خاص این سیستم این روش را منحصر به فرد ساخته و درعین حال سیستم اتصال جداره های شیشه به یکدیگر به روش معمول انجام میگردد.
در این سیستم پنل های شیشه ای به سادگی و از طریق قرارگیری گیره هایی تعبیه شده در اسپیسرهای شیشه به فریم متصل میکردد و به این ترتیب عملیات مونتاژ در محل پروژه با سرعت بیشتری انجام می پذیرد. بازشو مخفی موجود در این سیستم فرآیند تهویه مورد نیاز را به صورت دستی یا اتوماتیک تامین می نماید.
سیستم کاست دار
در مدل فریم لس کاست دار هر یک از دهانه های شیشه دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل توسط لقمه های آلومینیومی ویژه نگه داشته میشوند و از خارج ساختمان تنها درز ما بین شیشه ها قابل رویت خواهد بود. ویژگی اصلی نمای شیشه ای فریم لس کاست دار این است که در آن سطح شیشه بصورت پیوسته دیده میشود و امکان نصب در ارتفاع بالا و فشار باد بالاتر را فراهم می سازد.همچنین بازشو مخفی موجود در این سیستم فرآیند تهویه مورد نیاز را به صورت دستی و اتوماتیک تامین می نماید.
سیستم درپوش دار
در این روش زیرسازی توسط پروفیل های عمودی و افقی آلومینیومی بصورت شبکه به هم پیوسته انجام می شود. شیشه ها یه صورت مستقیم بر روی لامل ها قرار گرفته و پس از آن یک درپوش به صورت فشاری برای محکم شدن شیشه ها روی آنها قرار می گیرد.
برای زیبایی کار نیز کپ هایی( به صورت تخت و یا دوکی شکل و..) را بر روی در پوش ها قرار می دهند. قابل ذکر است که در این سیستم برای آب بندی سازه کلی در برابر شرایط آب و هوایی از لاستیک های EPDM مابین شیشه و پروفیل های لامل نصب شده استفاده می شود. بازشو مخفی موجود در این سیستم فرآیند تهویه مورد نیاز را به صورت دستی یا اتوماتیک تامین می نماید.
در صورت نیاز به وجود انواع بازشو به داخل امکان استفاده از پروفیل های نیم لامل و ایجاد انواع بازشوهای مختلف اعم از در بازشوی دوحالته و ... به داخل ساختمان وجود دارد.